Bulgaria
JA

Блог

Иновации, наука и предприемаческо мислене събраха ученици от региона в Карнобат

СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – гр. Карнобат се превърна в сцена на иновации, знание и креативност по време на Ден на отворените врати, който събра ученици и учители от различни училища в региона.

Гости на събитието бяха представители на:

  • СУ „Епископ Константин Преславски“ – гр. Бургас
  • ОУ „Христо Смирненски“ – гр. Карнобат
  • ОУ „Христо Ботев“ – с. Екзарх Антимово

Официалното откриване се проведе в модерния STEM център на училището с участието на г-жа Паскалева и г-н Николай Михайлов, които приветстваха участниците и подчертаха значението на съвременното образование, основано на практически опит, технологии и работа в екип.

Програмата на деня предложи разнообразни активности, които комбинираха наука, история, спорт и езикови умения.

Учениците имаха възможност да се потопят в света на биологията чрез интерактивен 3D урок със zSpace технологии, които превърнаха науката в истинско преживяване. Г-н Христо Георгиев поведе гостите на образователна разходка из училищния музей, а спортните игри, организирани от г-н Валентин Железов, внесоха енергия и настроение сред участниците.

Част от програмата бе и Kahoot предизвикателство по български и английски език, организирано от Виктория Тодорова и Светла Начева. След оспорвана надпревара победител стана Валентина Кирякова от 7. клас на СУ „Св. св. Кирил и Методий“.

Акцент в събитието бе иновационният лагер „Зеленото училище на бъдещето“, реализиран в партньорство с JA Bulgaria. В рамките на инициативата ученици от различните училища работиха в смесени отбори по предизвикателството как отпадъците могат да бъдат превърнати в ресурс чрез устойчиви и приложими решения.

Журито отличи отбора „ЕКОЛОЗИТЕ“ в състав Мелек, Ивон, Ивайло, Валентина и Дарина за тяхната идея „Пластмасата срещу природата“. Учениците предложиха решение за монтиране на филтрирани диспенсъри за вода и използване на многократни бутилки, като системата отчита в реално време броя на спестените пластмасови бутилки с цел допълнителна мотивация и ангажираност. Според екипа подобна инициатива може да намали пластмасовия отпадък с над 70%.

Идеите на участниците бяха оценени от експертно жури в състав:

  • Алекс Желязков – експерт програми и проекти, JA Bulgaria
  • Ивелина Димитрова – заместник-директор на СУ „Епископ Константин Преславски“, гр. Бургас
  • Даниела Атанасова – старши учител в ОУ „Христо Ботев“, с. Екзарх Антимово
  • Мариана Стефанова – заместник-директор на СУ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Карнобат

Събитието още веднъж показа колко важни са практическото обучение, екипната работа и предприемаческото мислене за развитието на младите хора. Поздравяваме всички участници за тяхната активност, креативност и смелост да търсят решения за по-устойчиво бъдеще.

Сайтът ни използва Бисквитки (Cookies). За повече информация, може да посетите: Политика за поверителност